SKU: AA-P-RAN1K-1.5-R-HC-02-EPR
In Stock: Guaranteed 3 Business Day Delivery
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
BRAND: SuperATV
No More Getting Hung Up
Would you rather have some additional ground clearance or room for bigger tires? With our rear offset A-arms, you get both! The unique bend design delivers an extra 1.5" of ground clearance, and a 1.5" rear offset extends your wheelbase. Not only does this give you room for bigger tires, but it will provide more stability to your machine, too. Installing these A-arms on your Ranger will have you sailing over the obstacles that used to get you down.
Stronger, Smarter Design
We make these rear control arms using 1.25" tubing to ensure that they're not only bigger, but also stronger than your stock arms. They're finished with a durable powder coating that makes them more durable, long-lasting, and good looking.
Industry-Leading Adjustable Pivot Blocks
Learn more about what camber is, how it affects your ride, and how to adjust it perfectly.
Polaris Ranger XP 1000 High Clearance Rear Offset A-Arms Features:
  • Adds 1.5"of rear offset
  • Fit up to 30" tires
  • 1.25" tubing is 25% larger than stock
  • Adjustable pivot blocks for full camber adjustability
  • Utilizes stock A-arm bushings
  • UV-resistant powder coat finish
  • Easy to install
  • Backed by a lifetime warranty
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Warranty Information
"
Please note: All SuperATV products are warrantied to the original purchaser.
"
Everything Polaris Ranger offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee